door een rijken Brusselaar waren gekocht om als salon versiering dienst te doen. De mooie stukjes volkskunst hadden een beter lot verdiend. Gelukkig zijn een paar van deze schraagjes op het eiland bewaard gebleven. Deze hebben een plaats gevonden in de oude Amelan der Kamer te Nes". 't Zou moeilijk zijn ook aan de vele niet genoemde kunstnijveren afzonderlijke beschrijvingen te wijden voornamelijk omdat van de oude gilden en de gilde- broeders zelf zoo uiterst weinig bekend is en nog veel minder bepaalde werkstukken aan de uit de archieven op te diepen ambachtslieden zijn toe te schrijven. Speciaal geldt dit voor de schrijnwerkers, in de 16e eeuw en eerder naar het speciale opbergmeubel van die dagen kistemakers genoemd. Van hun werk, zelfs van dat uit de 17e eeuw, weten wij zoo goed als niets anders dan wat wij uit het nog aanwezige kerk- meubilair-Bolswarder koorbanken (VII, 13), Go- thische banken in de Workumerkerk, Oosterender kraak, verscheidene preekstoelen, kerkehekjes en der gelijke kunnen opdiepen. Van het huishoudelijk meubilair in renaissance-stijl is ons alleen het typische tweedeurs kastje met zijn toog-vormig versierde buitendeurtjes en naar z.g.n. Vredeman de Vries ornament opengezaagde binnen- deurtjes als specifiek Friesch bekend (afb. XIX, 34). Dit als Friesche keeft bekende meubel, is typisch voor geheel Friesland, uitgezonderd Ameland, waar een vijfdeurskast in zwang was en Hindeloopen en om geving, waar veelal een Hollandsche vierdeurskast gevonden werd. Ook Oostelijker tot in Oost-Friesland wordt het tweedeurskeeftje gevonden, in zijn versie- ringsvormen echter van het Friesche verschillend. Voor een goed deel behooren deze keeftjes met hun traditioneel snijwerk-ornament, evenals de met kerf- snede en ander houtsnijwerk versierde kleine meubel stukken kistjes, stoven, mangelplanken (afb. XXI, 9°

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 93