dit een rondreizende Italiaansche stucwerker geweest is, die hier tijdelijk gewerkt heeft. Verwant aan kunstenaars als Busch en Van Rijswijk zijn de ontelbare klein-kunstenaars, die thuis werkende de vele kleine luxe-voorwerpjes „objets de vitrine" maakten, bij de verzamelaars van oudheden zoozeer geliefd. In alle mogelijke en onmogelijke technieken werden de door hen versierde snuif-, tabaks-, loderein-, pepermunt- en andere doosjes, tabaks-, thee- en spe cerij-kistjes, pijp-foudralen, munt-, gewicht-, passer en werktuigdoozen, coutellerie, lijfssieraden enz. enz. bewerkt in goud, zilver, tin en andere metalen, in steen, hout, schildpad, ivoor, paarlemoer, hoorn, leer, kralenwerk, been, enz. enz. enz. Als wij de spiegel van het menschelijk bedrijf van den graveur en dichter Joannes Luiken, die in het tweede deel van de 17e eeuw werkte, nagaan, treffen wij o.m. de volgende kunstnijveren aan. Balansemakers, beeldhouwers, bezemmakers, blaasbalgmakers, boek binders, boekdrukkers, scheepsboommakers, borduur- ders, brillemakers, diamantslijpers, draajers, droog scheerders, garentwijnders, geelgieters, glasblazers, gla- zemakers, gouddraadtrekkers, goudslagers, goudsme den, hoedemakers, horlogiemakers, instrumentma kers, kaarsemakers, kammemakers, kleermakers, leder- bereiders, loodgieters, lijmmakers, lijndraajers, mande- makers, messemakers, metselaars, munters, naaldema kers, paarlgaters, papiermakers, pasteibakkers, plaat drukkers, plaatsnijders, pompemakers, pottebakkers, pruikmakers, roeremakers, schaatsemakers, scheeps timmerlui, schilders, schoenmakers, schrijnwerkers, schuiermakers, smeden, speldemakers, spiegelmakers, steenhouwers, steenzagers, stoelemakers, tapijtwerkers, tichelaars, timmerlui, tinnegieters, wagenmakers, we vers, wolbereiders, zadelmakers, zevemakers, zeile- makers, zilversmeden, zwaardvegers, zijreeders. Van elk bedrijf wordt een prentje gegeven van den 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 91