moest op de heenvaart meest ballast innemen, waar voor dan o.a. de Friesche tegels, dakpannen en steenen dienden. In het dagboek van het Kasteel Batavia heb ik ook dergelijke vrachten naar Oost-Indië aangetrof fen, terwijl het bekend is, dat in gebouwen in Marokko en Algiers op die manier Delftsche en Friesche tegels terecht zijn gekomen. De te Leeuwarden en in Friesland in de 17e en 18e eeuw gebruikte huishoudelijke keramiek bestond voor een groot deel uit import uithet groote Hol- landsche ceramiek-centrum Delft, de omringende lan den Duitschland, België en Engeland en vooral in porselein uit het OostenChina en Japan. De kunst der glasschrijvers. De oudste mij bekende sporen van beschilderde glazen in Friesland zijn kleine fragmenten van glas met bijbehoorende looden randen in ruitvorm bij de ontgraving van de fundamenten van Friesche kloosters te voorschijn gekomen. Deze fragmenten zijn van groe nig glas met donker bladornament in Gothischen stijl versierd, naar het mij voorkomt, uit de 15e eeuw. Waarschijnlijk zullen ook de Leeuwarder kerken met dergelijke beschilderde glazen versierd zijn geweest, waarvoor zeker de in het Register van den Aanbreng van 1511 genoemde glaesmaekers zullen hebben ge zorgd. Eekhoff vermeldt, dat in 1544 hier als burger is inge schreven Reyer Gerbrants glasschilder van Amsterdam, die een zekere bekendheid heeft gekregen doordat de in 1527 te Leeuwarden geboren ornamentteekenaar Hans Vredeman de Vries vijf jaar bij hem in de leer is geweest met het doel om glasschilder te worden. Dezelfde schrijver vermeldt ook nog Gerard van Hoorn, een glasschilder, die in Italië gewerkt heeft en die van hier geboortig wasHendrik Smids, die zich hier in 1623 als glasschrijver van Antwerpen vestigde als ook 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 87