T K T. Kiestra voorzien van zijn initialen ter weerszijden van het wapen van Dokkum. De oude smidsbaas voorzag bovendien zijn belang rijkste werkstukken van onderstaand ingebeitelde merk, dat bedoeld schijnt te zijn als onheilafwerend teeken. Een merkwaardige kunstindustrie, kort vóór het jaar 1600 in Leeuwarden opgekomen en die in de eerste helft van de 17e eeuw tot bloei kwam, is Het klok- en horlogemakersbedrijf. Deze kunstnijveren hebben oorspronkelijk met slote- makars en grofsmeden tot eenzelfde gilde behoord. Hun werk bestond tot in de tweede helft van de zestiende eeuw uitsluitend in het maken van toren uurwerken. In het midden van de zestiende eeuw kwam echter het gebruik van horloges meer en meer in zwang en vormden zich in Neurenberg en andere Zuid-Duitsche steden, in Frankrijk o.a. te Blois en Parijs en in de Zwitsersche Jura centra, waar de vroege eivormige horloges werden gemaakt en op zeer kunst zinnige wijze versierd. Deze kunstindustrie zien wij in het laatst der zestien de en begin der zeventiende eeuw niet alleen in het centrum van ons land (Haarlem, Amsterdam, 's-Gra- venhage en Rotterdam) doch ook in Leeuwarden op komen. Van een vijftal Leeuwarder kunstnijveren (Wijbe- en Jacob Wijbrandts of Wijbrandi, Coenrad Jacobs, J. Silleman en Jacobus Barritius), heb ik kunstig bewerkte ovale of achtkante horloges aange troffen (afb. XV, 27). Een directe aanwijzing heb ik nog niet kunnen krijgen vanwaar deze kunstindustrie 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 81