Princessehof en het Coulonhuis bewaard worden, vele stukken zijn, die door Friesche ambachtslieden ge maakt zijn. Daarnaast moeten wij in Nederland als handelsnatie bij uitnemendheid en sinds het begin van de 17e eeuw als koloniale mogendheid van den eersten rang steeds met in- en export van en naar de omge legen landen rekening houden. De bedoelde collecties smidswerk bestaan uit a. een slot-, sleutel- en slotplatenverzameling van den Romeinschen tijd af, afkomstig uit Friesland zoo wel als uit Duitschland, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Spanje, Engeland enz. Vooral uit den Kloostertijd zijn vele fraai bewerkte sleutels in Friesche terpen gevon den. In de 17e en 18e eeuw waren de omliggende lan den op dit gebied ons echter verre de baas. b. brandkasten en kisten, geheel van ijzer met fraai bewerkte springsloten, meest van buiten bont beschil derd, dikwijls ook van zwaar eikenhout met ijzeren banden, sloten, hengsels, scharnieren enz. versterkt en versierd. Onder deze groep treffen wij naast inheemsch werk ook import uit Neurenberg en andere Duitsche steden aan. c. muurankers, hekken, grafkruizen en bouwver- sieringen. Van deze omvangrijke groep, w.o. Gothische exemplaren, is een groot gedeelte uit Dordrecht af komstig. Ook Friesch werk is hierbij. Een gewoonte, die hier veel voorkomt, is het smeden van het jaartal waarin het huis gebouwd is in het muuranker (afb. XIV, 26, XXVI 47 en 48). Aan het stadhuis te Frane- ker b.v. vinden wij het bouw-jaartal 1591 in sierlijk gesmede muurankers tegen den pittigen gevel. d. haard- en kachelplaten waarvan vele Gothische uit de 16e eeuw, import uit Duitschland, Lotharingen, België, Noord-Frankrijk en zelfs uit Zweden. In de 17e en 18e eeuw zien wij vele dezer haardplaten met Hol- landsche opschriften en voorstellingen alsde Holland- sche Leeuw in een tuin, Piet Hein, de veroveraar van de 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 79