kunnen worden toegeschreven. Wel zijn sommige geel- gietersproducten met de oude meesterteekens (drie sterren, een z.g.n. Fransche lelie, een druiventros met de letters W. H. en dergelijke) gemerkt, doch de koperen platen waarop de gildemerken waren inge slagen, zijn niet bewaard gebleven. Een paar stukken geelgieterswerk met aanduiding van den naam van de makers afkomstig uit oud Friesch familiebezit kon ik voor de Leeuwarder musea behouden. Het eene is een koperen eeuwig durende kalender, waarop de oude koperslager zijn naam, herkomst en datum heeft gegraveerd, n.1. „Wilhelm Delbrug van Zelle 1648" (afbeelding XIII, 24) het andere is een rond koperen doosje waarop ver schillende stempels zijn ingeslagen. Blijkbaar hebben meer koperslagers en geelgieters uit het aan den Zuidrand van de arme Lüneburger- heide gelegen stadje Zelle zich hier gevestigd. Zoo her inner ik mij in het laatst van de 19e eeuw in de St Jacobsstraat alhier nog een oud koperslagersbedrijfje, waarvan de eigenaar bekend stond als „baas Zelle". Andere koperwerken werden echter in de 17e en 18e eeuw hier uit Duitschland geïmporteerd. Dit geldt o.a. voor de gestampte koperen tabaksdoozen, van de geelgieters Johs. Heinr. Giese, Joh. Henr. Becker en J. H. Hamer, alle drie uit Iserlohn, die veel voor den export naar de Nederlanden werkten en die daarom hunne tabaksdoozen deels van Hollandsche opschriften en afbeeldingen voorzagen*). Ook het koper-beslag waarmee de kleerenkisten, pulpitums, latafels, kabinetten en andere 18e eeuwsche meubelen (afb. XXVIII, 50) werden versierd en waar van ik een groote, hoofdzakelijk te Leeuwarden ver worven, verzameling in de kunstnijverheidsafdeeling Dat deze geelgieters uit Iserlohn ook voor export naar Skandinavië werkten, bleek mij bij een bezoek aan musea in Lund en Stockholm. 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 74