Een ander kunstambacht, dat hier waarschijnlijk in het derde kwart van de zestiende eeuw is opgekomen was Het klok- en geschutgietersbedrijf. Het gebruik van het buskruit gaat in China terug tot den Mongoolschen tijd d.i. de 13e eeuw*). Aan het eind van die eeuw vond Rudolf Schwarz het kanon uit. In het midden van de 14e eeuw werd het kanon in Holland bekend. De Friezen ondervonden de kracht er van voor het eerst in 1396 toen hertog Albrecht van Beieren zijn grootsc'h opgezette doch op niets uitgeloo- pen veroveringstochten van Friesland op touw zette. Door Friezen werd voor het eerst van vuurwapenen gebruik gemaakt in den tusschen Schieringers en Vet- koopers gevoerden Doniakrijg. Het slot van Akmarijp moest in 1458 vallen omdat door de belegeraars vuur wapenen „bussen" gebruikt werden. De tot nog toe ge bruikte verdedigingstorens, waarvan de Schierstins te Veen wouden het eenigst overgebleven exemplaar is, hadden door die nieuwe aanvalswapenen hun belang verloren. Een buitengewoon interessante lijst van het geschut der Friesche steden in den Saxischen tijd treffen wij aan in het Charterboek van Friesland dl. II fol. 373. Deze bladzijde geeft de overeenkomst waarbij Hertog Georg van Saxen aan Karei V in 1519 zijn in Fries land gebruikte geschut overdraagt. Hieronder komen ook voor eenige karthouwen en falkenetten van den kanongieter Johan Papenruter. Deze geschutgieter, die zich zelf noemt Hans Popperuiter was uit Duitschland herkomstig doch had zich neergezet en werkte te Mechelen. Een veldkanon „halve veldslang, demi coulevrine" door hem in 1515 gegoten is afgebeeld in 67 Wijlen J. C. Mollema zegt in zijn geschiedenis van Ne derland ter Zee Dl I bl. 92, dat de laatste nasporingen aan het licht brachten, dat de Chineezen reeds in 907 buskruit gebruikten.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 70