Imperialisme bot te vieren en tracht het de Neder landen politiek en economisch tot onderdrukking te brengen. Onze 8o-jarige vrijheidsstrijd tegen den over weldiger zou dit beletten en tenslotte tot eigen expansie en bloei leiden. De 16e eeuw moest al dit nieuwe en de vele gevolgen er van op allerlei gebied verwerken. Het afgelegen en afgesloten Friesland stond bijzonder ongunstig voor het probleem van dezen nieuwen tijd. Verzwakt door bijna anderhalve eeuw met afwisselenden uitslag ge- voerden strijd was geen der twistenden sterk genoeg om een nieuwe regeering te vormen. (Het was dus in zekeren zin een uitkomst, dat Keizer Maximiliaan Friesland verkwanselde aan Albrecht van Saksen, die reeds vooraf door de Schieringers te hulp was geroepen. Van 1498 tot 1515 duurde deze Saksische over- heersching. In vele opzichten is ze voor Friesland een zegen geweest omdat er orde geschapen werd, al ging deze dan ook gepaard met het verlies van de oude vrij heid. Na ook nog de plunderingen te hebben doorstaan, die het gevolg waren van den strijd tusschen Karei van Gelre en Karei V kwam Friesland in 1524 aan dezen laatste. Dat onder die omstandigheden Friesland met zijn rijken 'bodem arm en berooid was geworden behoeft geen verwondering te baren. Hoe zwaar deze beroeringen in de 16e eeuw voor namelijk op de Friesche Zuiderzeehaventjes hebben gedrukt, bleek mij nog uit de, in deel IV van het Char terboek bladz. 69 en 70 afgedrukte verdeeling over de Steden van de quota in een van de vele oorlogsschattin gen, die in het jaar 1579 geheven werden. Op 17 Augustus vastgesteld bleek ze voor de kleinere steden nog te hoog en werd daarom 2 dagen later ge wijzigd. Ze geeft een juiste verhouding van de draag kracht der verschillende Friesche steden in het laatst van de 16e eeuw. 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 55