belangrijke buitenlandsche cultuur-stroomingen naar ons afgelegen gewest had weten te trekken. Overge gaan op de aristocratische en democratische partijen in de Friesche samenleving moet de anarchie, die hier van gedurende de geheele 15e eeuw in Friesland het gevolg is geweest fnuikend op het kunstambacht, de luxe in het leven, ingewerkt hebben. Duidelijk valt dit te constateeren in de Stadtboeken van de verschillende Friesche steden. De artikelen van die Stedelijke Wetboeken geven ons een aardigen kijk op de maatschappelijke toestanden in Leeuwarden en de andere Friesche landstadjes in de 15e eeuw. Het leven was er eenvoudig, vele boerenbedrijven (veehouderij, vlasbewerking) werden in de stad zelf uitgeoefend. De meeste huizen waren van hout met riet gedekt, de wallen van de grachten in en om de stad grootendeels onbeschoeid. Iedere burger onder hield de straat en de wal voor zijn eigen huis. Bepa lingen omtrent woningbouw, welstand, reiniging en brandgevaar waren reeds vrij talrijk doch wijzen meest op zeer primitieve toestanden. Doordat pottenbakkerij en andere gevaarlijke be drijven in de stad zelf werden uitgeoefend ontston den dikwijls groote stadsbranden. In 1483 ontstond een dergelijke brand doordat in een pottenbakkerij bij de Korf makerspij p midden in de stad dus, brand uitbrak. Niet minder dan 200 huizen verbrandden hierbij. Later werden deze gevaarlijke bedrijven bin nen de grachten verboden en zien wij ze naar de buitenwijken, het Vliet, Camstraburen, Snakkerburen en Huizum overgebracht. Hoofdzakelijk alleen de bedrijven, die noodig waren voor de instandhouding van het dagelijksch leven, treft men aan als: backers, brouwers, wijntappers, schoen- en kleermakers (schroors) vleyschhouwers, timmerlieden, metzelaars, kupers en barbiers de laatsten 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 48