ging, die de krijgswoelingen meebrachten, maar vooral door den z.g.n. beeldenstorm in 1566 en het besluit van 1580 de kloosters ten platten lande af te breken en de afbraak ter versterking van de zeedijken aan te wenden. Wat bewaard is gebleven is later uit den grond te voorschijn gekomen. Van de beeldhouwwerken, die de Friesche kloosters en kerken gesierd hebben wordt in het Friesch Museum bewaard een in relief bewerkte steen waarop het hoofd van Christus tusschen wijngaardranken is afgebeeld, in 1877 gevonden tusschen puin afkomstig van de sluis te Lemmer. In 1932 gaf ik in deel XXXI van de Vrije Fries een beschrijving van dezen steen en wees op verwante beeldhouwwerken t.w. een ornament gevonden in den dijk te Stavoren, eveneens toegeschre ven aan de 12e eeuw, Romaansche en Gothische doop vonten, Romaansche en Gothische grafsteenen uit Roodkerk, Beets en Rinsumageest, alles eigendom van het Friesch Genootschap. Sindsdien zijn er belangrijke Romaansche beeldhouwwerken bijgekomen, gevonden te Nijland en te Wons. Saamgebracht in het tot Musée lapidaire ingerichte Romaansche kerkje te Janum zal zeker kunnen blijken hoe rijk onze provincie nog aan vroege beeldhouwkunst is. In dit verband kan ook gewezen worden op den St Maartenssteen, thans ingemetseld in den muur van de Martinikerk te Bolsward. Evenals vele grafsteenen uit de Middeleeuwen is dit beeldhouwwerk in roode Bentheimer zandsteen gehouwen. De voorstelling is zeer primitief, want de steen die sterk afgesleten is, is wellicht afkomstig van een Romaansche kerk, die vroeger gestaan zal hebben op de plaats waar zich nu de Gothische kerk midden in Bolsward verheft. De in de oude Friesche cultuur belangstellende reiziger moet zeker niet nalaten een bezoek te brengen aan stadjes alsBolsward, Franeker, Dokkum en Sloten, waar de sfeer van het oude Friesland het best bewaard gebleven is. 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 46