heeft gestaan (afb. V, 10). De vorm van den mijter en de verdere kleeding van den Heilige laten zien, dat wij hier een 13e eeuwsch stuk kloosterkunst voor ons hebben. Het pallium, dat de Heilige langs de schouders en voor de borst draagt behoort tot zijn bisschops ornaat. De vloertegel van rood gebakken aarde, met ge- incrusteerde versiering in witte klei van een Madonna figuur, is te voorschijn gekomen uit het in de 13e eeuw te Leeuwarden gestichte Dominicaner- of Pre- dikheeren Klooster, waarvan de kloostergang nog be waard gebleven is in de Kosterij van de Groote Kerk, de oude kloosterkerk (afb. V, 11). De afbeelding van dezen tegel zou men kunnen plaatsen naast die van een geheel gelijksoortigen, die te Brugge gevonden is. Waarschijnlijk hebben de monnik ken in België en in Friesland naar éénzelfde model ge werkt. Het Friesch Museum bezit van al de groote Friesche kloosters Foswerd, Mariëngaarde, Bloemkamp, Klaarkamp, Nijeklooster dergelijke tegels en bouw-cera- miek meest met Romaansche, soms met Gothische orna menten versierd. Ook belangrijk middeleeuwsch vaat werk heeft de Friesche bodem opgeleverd. Een drietal merkwaardige stukken zijn afgebeeld in de vorige drukken van dit boekje. Het oudste is een met typisch Romaansch ornament versierde ongeglazuurde kan van blauwgrijs steengoed, op een diepte van 5 Meter onder den bodem gevonden bij een opgraving ten be hoeve van de fundamenten van het Nieuw Sint Anthony Gasthuis te Leeuwarden. Ornament en vorm van deze kan doen aan een 12e of 13e eeuwsch stuk ambachtskunst denken waarvan het volstrekt niet on mogelijk is, dat het door een Leeuwarder pottenbakker is gemaakt. Vele onversierde potten van gelijksoortige techniek zijn in den Frieschen bodem gevonden. Wat de versiering van deze kan betreft zou ik geen verge- 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 41