dorpen in 1435 tot hoofdstad wist op te werken toen reeds een viertal baksteen-kerken had, n.1. de Dominicaner kloosterkerk, uit het tweede kwart van de 13e eeuw, de bij den bouw van onze Oldehove nog be staande doch in 1595 afgebroken St Vituskerk uit de 12e of 13e eeuw, de kerk van Hoek uit de 13e of 14e eeuw en de kerk van Nijehove, waarschijnlijk uit den zelfden tijd. Ongetwijfeld waren daarnaast ook reeds openbare en particuliere steenhuizen „stinsen" aanwezig, al zal de meerderheid der huizen in dien tijd nog wel van hout zijn geweest. De hooge Gothische gevel van baksteen, die achter de Waag heeft gestaan en die in het eind van de acht tiende eeuw nog aanwezig was, zooals blijkt uit het schilderij van de Waag uit dien tijd, enkele Gothische gevelfragmenten op teekeningen uit den topographi- schen atlas van Leeuwarden en de z.g.n. Gladde gevel, hoek OssekopOosterstraat (een zeer zeldzame Go thische, van geel en groen geglazuurde baksteen opge trokken gevel uit omstreeks 1500), zijn helaas de eenige mij bekende overblijfselen of herinneringen uit den Gothischen tijd. Dat echter de baksteenbouw en gevelversiering in geprofileerde, in relief versierde en deels geglazuurde baksteen in Friesland ook vóór 1300 reeds een merk waardige hoogte had bereikt, kunnen niet alleen nog vele Friesche dorpskerken bewijzen, doch wordt ook bevestigd door de belangrijke fragmenten, die bij de afgraving van de terpen, waarop onze 13e en 14e eeuwsche kloosters hebben gestaan, voor den dag zijn gekomen. Een baksteen (kloostermop) waarin toen deze wind- droog was, vóór het bakken dus, de figuur van den Heiligen Norbertus, aartsbisschop van Maagdeburg is gesneden, werd door mij verkregen uit de terp, waar op eens de Premonstratenser Abdij Mariëngaarde 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 40