Romaanschen later in Gothischen stijl versierde bouwsteenen en tegels opgeleverd (afb. V, 10, n). Als wij de ornamenten dezer tegels bestudeeren kunnen wij cultuurinvloeden uit de Rijnstreek spe ciaal uit den Elzas, uit Zwitserland en de Povlakte constateeren. Verwantschap, uit een technisch of een omamentaal oogpunt bezien, met Fransche, Engelsche, zelfs Zweedsche kloostertegels is niet te ontkennen. Wij hebben hier te doen met een algemeene klooster beschaving, waarvoor en waardoor de gegevens via de jaarlijksche samenkomsten in de moederkloosters gemakkelijk wederzijds konden worden uitgewisseld. Zoo zal ook de nieuwe technische verbetering der ceramiek door het aanbrengen van glazuur zeker een kloosteruitvinding of althans een door de kloosterlin gen verspreide nieuwe techniek geweest zijn. De nog onvolkomen geslaagde gele lood-glazuur op vele vroe ge Friesche Souwceramiek laat duidelijk zien hoe de monniken hier geëxperimenteerd hebben om deze nieuwe uitvinding in toepassing te brengen. Een derde zeer belangrijk gevolg van het leggen van den omsluitdijk was de daarmee samenhangende noodzakelijkheid den waterstaatkundigen toestand van Friesland opnieuw te regelen. Ook deze taak, die veel practische ingenieursgaven van de uitvoerders 'heeft ge- eischt, zal voor een groot deel op de schouders van de Friesche kloosterabten en hunne medewerkers hebben gedrukt. Vóór het leggen van den omsluitdijk kon het water van Westergo zoowel als dat van Oostergo geheel af gescheiden van elkaar op zee afstroomen. Misschien zal de Leppedijk ten Noorden van de Boorn van oudsher deels bestemd geweest zijn om te beletten, dat het water uit Zevenwouden overlast aan die van Oos tergo aandeed en zullen de hemdijken langs de Snee- ker en andere meren toen reeds bescherming hebben moeten geven tegen de opstuwende en afkabbelende. 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 33