van het nabij gelegen Utrecht cultuurstroomingen naar hier door. Betrekkelijk schaarsch was de invloed, die van de Skandinavische kust naar hier is afgestraald. De Vikin- ger zeeroovers, die van het begin van de ge tot in de i ie eeuw onze kusten onveilig maakten, namen meer Fran kische kunst mee naar hun land, dan dat hier Skandi navische kunstvoorwerpen zijn gevonden. Ongelooflijk veel geroofd Frankisch zilverwerk is dan ook uit den Skandinavischen bodem te voorschijn gekomen. Toch zijn in verschillende terpen van Westergo, dat als eiland voor verkeer met naburige landen open lag, gouden bracteaten gevonden, de munten, die door hunne typische versiering van ineengestrengelde slangen zeker op Noorsche afkomst wijzen. Wanneer wij de cultuurinvloeden, die in de vroege middeleeuwen van buitenaf tot onze provincie door drongen, naspeuren, zullen wij in de eerste plaats onze oogen moeten richten naar het Rijk der Franken, speciaal naar het Koningshof der Merovingische vor sten en naar dat der Karolingische keizers. 'Hierbij treedt natuurlijk op den voorgrond Karei de Groote, die in de oude overleveringen der Friesche geschiede nis zoo'n groote rol speelt. Naast deze politieke en staatkundige invloeden moet speciaal de aandacht worden gewijd aan de invoering van het Christendom, de grootste beschavingsstroom, die de Frankische over- heersching dezer landen vergezelde. Want al moge de politieke invloed door de splitsing van het Karolingische Rijk na den dood van den grooten Keizer spoedig verzwakt zijn, die van de Chris telijke Kerk zou hieronder weinig te lijden hebben. Een gedeelte van de beschavingsinvloeden kwam, zoo als wij reeds zagen, uit buitenlandsche kloostercentra naar hier. Dit was de inleiding tot den nieuwen be schavingsstroom, dien wij in het volgende hoofdstuk zullen nagaan. 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 28