Hercules aanwezig, terwijl een priesterfiguur, ponti- fex-maximus, in den toga sacrificialis, uit de terp waarop de kerk van Comjum staat, gekomen is. Hiernaast komen bronzen dierfiguren o.a. een sprin gend paard en een bok voor. Ook bronzen emmers, schenkkannen, schrijfstiften, sleutels, deels van brons, deels van ijzer, vingerringen van brons, zoowel als van goud, ivoren zwaardgrepen, kralen, speelschijfjes van glaspaste, vierkante groene flesschen en glaskralen in groote verscheidenheid behoorden tot de handelswaar van den Romeinschen marskramer. Ofschoon minder tot ons onderwerp behoorend, mag om de belangrijkheid van de vondsten ook wel gewezen worden op het beschreven Romeinsche wastafeltje en de voorwerpen met R.unen inscriptie,' het Germaan- sche schrift, respectievelijk o.a. in terpen te Tolsum, Arum, Harlingen, Wijnaldum en Hantum gevonden. In de middenperiode treffen wij.bij de terpbewo ners allerlei Frankische metalen kunstnijverheidsvoor- werpen aan, als de typische ijzeren zwaarden, messen en speren, bronzen en gouden mantelspelden, broches, spangen, gespen, xiemtongen, sierschijven, gouden en zilveren munten enz. Voor den archeoloog van buiten gewoon belang zijn de mantelspelden „fibulae" en aan verwante lijfsieraden, omdat daarvan de ontwikkeling van de eerste terpperioden is na te gaan. Voor de Friesche kunstnijverheid is deze tijd, toen koning Radboud tevergeefs trachtte zich tegen de Frankische overweldiging staande te houden, een buitengewoon rijke tijd geweest, zooals blijkt uit de vele gouden sie raden, die de terpen voor ons bewaard hebben. Een verborgen schat hiervan heeft de terp van Wiewerd opgeleverd (afb. IV, 9), doch ook allerlei andere terpen hebben vele verspreide goudvondsten opgeleverd. Een Koninklijk stuk is in 1907 uit de terp van Hoogebeintum te voorschijn gekomen: een gou den spang van niet minder dan 13 c.M. lengte, prach- 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 26