terpbewoners in de eerste eeuwen voor hun dagelijksch gebruik maakten was doeltreffend maar eenvoudig. Voor de huishoudelijke behoeften zijn in de terpen aangetroffenvan been gemaakte haarkammen, in navolging van geïmporteerde exemplaren, haar- en rijgnaalden, schaatsen, speer- en pijlpunten, weefgerei, schaven, pennen, eisen, boren, dissels, stempels, fluiten, dobbelsteenen, enz.van ijzer en van bronskannen, emmers, nappen, lampjes, unsters, sleutels, lepels, mes sen, heften, scharen, sporen, stijgbeugels, paardebitten, speerijzers, oorlepeltjes, huidkrabbertjes, baardtangetjes en andere toiletgereedschappenvan glasbekers en koralenvan geweven stoffenwollen kleedingstuk- ken, hoofdkappen, haarnetten, handschoenen (wan ten) lederen sandalen en allerlei landbouwgereed schappen als hakken, bij voorkeur gemaakt van het harde hertshoorn enz. enz. Het is alles echte volkskunst door zijn eenvoud en doeltreffendheid leerrijk en aantrekkelijk. De hoogere luxe werd aangevuld door den import, dien de Romein- sche marskramer te koop bood. Tot in Zweden zien wij deze nijvere menschen, die de legers vooruit zwermden, doordringen. Deels van hen afkomstig, deels misschien ook meegebracht door Friezen, die in de Romeinsche legers als legioensoldaten speciaal als ruiters in Dalmatië, in Engeland en elders ver van huis, gediend hebben, zijn de vele fraaie kunstnijver- heidsproducten, die de terpen hebben opgeleverd en wie weet wat er nog in den bodem verborgen ligt. Een buitengewoon aantal Romeinsche Godenbeeld jes, zeldzaam door hun opvallende grootte, is in een 20-tal terpen gevonden (afb. IV, 8). Natuurlijk is Mars ruim vertegenwoordigd doch ook Mercurius komt daaronder vijfmaal voor. Hij werd met den Germaanschen God Wodan vereenzelvigd; zijn dag werd dan ook Wodansdag, samengetrokken tot Woens dag. Verder zijn Apollo, Fortuna, Ceres, Bacc'hus en 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 25