ling werden gevonden, alsmede van Romeinsche dak pannen, o.a. in groote hoeveelheden gevonden in de terp te Hatzum. Mr Boeles concludeert uit de vondst te Winsum een tijdelijk verblijf van Romeinsche bezet tingstroepen in Friesland. Ook de vondst van Romein sche dakpannen wijst er op, dat hier waarschijnlijk in de 3 de of de 4e eeuw naar Romeinschen trant gebouw de huizen hebben gestaan, misschien wel door Friesche legioensoldaten gebouwd, die teruggekomen, Romein sche behoeften hadden overgenomen. Ook het bekende Romeinsche exportaardewerk is in groote hoeveelheid in de terpen gevonden. In de eerste plaats wel het rood gekleurde aardewerk „terra sigilata", waaronder kommen, schotels, wrijf schalen en ander sier- en gebruiksvaatwerk, voorname lijk uit de fabrieksplaats Rheinzabern en waarvan vele exemplaren met merken van pottenbakkers zijn voor zien. Verder het „terra nigra'' vaatwerk met zijn gepo lijste dofzwarte uiterlijk, getypeerd door buitengewoon elegante vormen, waaronder de bekers op slanken voet uitmunten en sporadisch allerlei gewoon gebruiksaarde. werk meest gemaakt in de bezette gebieden van het Rijk in de nabijheid van de groote legerplaatsen bij Nijr megen, in België, in de omgeving van Trier of in de Rijnstreek. Ook kleine Godenbeeldjes van aardewerk zijn uit de terpen te voorschijn gekomen. Een merk waardigheid is, dat op enkele stukken Romeinsch aar dewerk, speciaal gevonden in de terp te Ferwerd, vroeg Christelijke emblemen voorkomen. Of hieruit mag worden geconcludeerd, dat zoo vroeg reeds Christe lijke ideeën in Friesland zijn doorgedrongen, is zeer zeker de vraag. Men kan echter wel aannemen, dat de Romeinsche pottenbakker, die dit aardewerk omstreeks de 4e eeuw onzer jaartelling maakte, reeds tot het Christendom was bekeerd. Een bijzonderheid vormen een tweetal zwart ge verniste Romeinsche bekers van slank model, versierd 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 23