stadhouder van Fries land in 1584, de op richting van de Friesche Akademie te Franeker in 1585 en de groote gevolgen daarvan in de 17e en 18e eeuw. De hof-schilders en hof-ar chitecten te Leeuwar den en het cultureel milieu rondom de stad houderlijke hofhouding in Leeuwarden. Leeuwarden residen tie-stad tot 1748, het vertrek van de Friesche stadhouders uit Leeu warden tot 1765, de dood van Marijke Moai. De gunstige invloed hiervan op de ontwik keling van de kunst nijverheid. De opbloei van het reeds in de 8e eeuw in Friesland "bestaande goudsmidsambacht ge durende den stadhou derlijken tijd. De mer- Vaderlands „Us Heit" en Mr W. B. S. Boeles' standaardwerk over de Franeker Hoogeschool (1878/ 1889). Van de Friesche schilders en graveurs gaf Wopke Eekhoff een opsomming achter zijn cata logus van de stedelijke kunstver zameling van Leeuwarden (1875) en een geschiedkundige bibliogra- phie van Leeuwarden achter zijn catalogus van de Stedelijke Bi bliotheek (1870). Op de hoogte van onzen tijd gebracht door de catalogus van deze bibliotheek van de hand van de stedelijke archivaresse Mej. R. Visscher in 1932 kan een bestudeering van deze werken vol interessant ma teriaal ten zeerste worden aan bevolen. In zijn tijd was de Heer Eekhoff ook de correspondent in Friesland voor de kunstlexica van Immerzeel en van Kramm. Andere bestuursleden van het Friesch Genootschap als Mr Dirks op het gebied der munten- en penning kunde, later opgevolgd door Ser- vaas Wigersma, Mr Boeles Sr., vnd, Dr J. G. Ottema als uit gever van de Kronijk van Fries land van Worp van Thabor (1847) en van het Proeliarius of strijdboek van broeder P. R. van Rixtel uit 1516 (1855), Dr van Borssum Waalkes, die de klokke- opschriften verzamelde, en ande ren vulden de Vrije Fries met belangrijke bijdragen. bladz. 60. In het Friesch Museum zijn tentoonstellingen van goud- en zilversmidswerk gehouden in 1900 en in 1927. De catalogi van deze beide tentoonstellingen bevatten veel materiaal en gegevens en zijn Il6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 119