karakter en invloeds sfeer. De nabloei van de Gothiek. Afb. VII. V. De zestiende eeuw. De omwentelingen omstreeks 1500 op staat kundig, kerkelijk, econo misch, kortom op alle gebied en de invloed daarvan op het afge legen Friesland. De berooide toestand van de provincie aan het eind van de 15e eeuw, waardoor het verlies van de vrijheid en het daarmee samengaande scheppen van orde door de overheerschers de Saksische hertogen en daarna Karei V) nog als een uitkomst moet worden beschouwd. De opkomst van het Protes tantisme. Het sterven Buitenrust Hettema en A. Tel- ting, Een bezoek aan een Neder- landsche stad in de 14e eeuw (1906) en De. oorlogen van Her tog Albrecht van Beieren met de Friezen in de laatste jaren van de 14e eeuw door Dr Eelco Ver wijs (1869). Voor Bolswardhet boek van Ds M. E. v. d. Meulen, Bolsward's kunst en Geschiedenis (1888), voor de koorheer banken aldaarHet houtsnijwerk in Ne derland door D. Bierens de Haan (1921); voor Sneek: Mr A. S. Miedema's Sneeker stadsrecht (1895) en voor deze en de andere steden de topografische literatuur. Zie over de twisten der Schieringers en Vetkoopers Dr H. G. W. v. d. WielenFriesland door de eeuwen heen, bl. 219 320. De inzet van den Nieuwen Tijd. bladz. 51. De boeken van Dr J. S. Theis- sen: Centraal gezag en Friesche Vrijheid (1907) en De Regeering van Karei V in de Noordelijke Nederlanden, geïllustreerd onder toezicht van E. W. Moes (1912) zijn nog steeds betrouwbare gidsen voor de eerste helft van de i6e eeuw. De literatuur over de tweede helft van deze eeuw, het begin van onze tachtigjarige vrijheidskrijg tegen Spanje, onze vaart naar en verovering van Indië, de opbloei van kunsten en wetenschappen is zoo uitgebreid en gemakkelijk toegankelijk, dat een opgave van titels overbodig genoemd kan worden. Na Mr *R. Fruyn, Busken Huet, Prof. Blok, P. L. Muller, kwamen Prof. Brugmans, Prof. Pirenne en vele 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 117