ging tegen de zeevloe den. De in verband met deze omstandigheden door de verschillende kloosterorden bevorder de ontginning, bescha ving en cultuurinvloe den. Ambachtskunst in kerk- en kloosterbouw, pottenbakkerskunst, bronsgietkunst, beeld houwkunst enz. De Ro- maansche en de Gothi- sche stijl. Afb. V, VI en VII, 13- H. GossesDeensche Heerschap pijen in Friesland gedurende den Noormannen tijd 1923), De Frie- sche Hoofdeling (1933), Fryske Skiednis (1934) en uit uitgaven van kloosterkronieken en heiligen levens alsGedenkschriften van de Abdij Mariëngaarde door Aem. W. Wijbrands (1879), De Abdij Bloemhof te Wittewierum door denzelfde (1883), 't Klooster Je- rusalem door A. J. Andreae (1890), Sibrandus Leo's Abten levens der Friesche kloosters Ma- riëngaard en Lidlum door Ds D. A. Wumkes 1929, kronieken van de Abdij Bloemhof te Wittewie rum door de Abten Emo en Menko vertaling door Drs. Zuide- ma, Douma en Brandt 1938. Verder moet men zich behelpen door uit Algemeene Geschiedboe- ken als Prof. Blok's Geschiedenis van het Nederlandsche Volk en andere bijeen te zoeken wat op Friesland betrekking heeft. Een goed overzicht biedt hierbij ook het boekje van Leeuwarder onder wijzers Rondom de Oldehove (1938). Het is jammer, dat de oude Friesche kronijken van vóór en uit de 16e eeuw zooveel ver dichtsels bevatten, dat het goede geheel onder de fabeltjes ver borgen blijft. Voor men deze raad pleegt leze men J. Bolhuis van Zeeburgh's Kritiek der Friesche geschiedbeschrijving (1873). Voor zelfstudie vindt men ge gevens in het Friesch Charterboek, het Register van den Aanbreng van 15u, de Beneficiaal boeken van 1542/3, de oude Friesche wetten, de naar aanleiding daar van door Dr K. von Richthofen gepubliceerde Friesische Rechts- 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 115