II. De terpbewoning op den kleigrond van de se eeuw vóór tot de ne eeuw na Christus. bladz. 15. De ontwikkeling van het terplandschap als factor voor de bewo ning. De invloed der Romeinsche cultuur in de eerste vier eeuwen onzer jaartelling. De immigratie van Noorde lijke en Oostelijke stam men. De Frankische overheersching en de invoering van het Christendom. De ver deeling van den terpen tijd in drie periodes: ie periode tot 400, 2e periode tot 800, 3e periode tot 1200. Afb. III en IV. Zie voor verdere af beeldingen Mr Boeles Friesland tot de 11e eeuw. Zie ook Koenen. Ge- fasskunde der Vor-Rö- mischen und Römischen Zeit. Ook hier blijft het werk van Mr Boeles het aangewezen boek voor Friesland. Daarnaast raad plege men het pionierswerk van W. Pleyte „Nederlandsche oud heden van de vroegste tijden tot op Karei de Groote" (1877 1903) en de opeenvolgende wer ken van Dr J. H. Hohverda Nederlands vroegste beschaving (i9°7)> Nederlands vroegste ge schiedenis, ie druk 1918, 2e druk 1929, Dorestat en onze vroegste Middeleeuwen, alsmede de oud heidkundige mededeelingen uit 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden. Zie voor het Romein sche aardewerk ook de publica ties van Dr Holwerda over het gebruiksaardewerk uit het Mid- dellandsche Zee-gebied in het Museum te Leiden (1936) en De Belgische Waar in het Mu seum Kam te Nijmegen (1941) en voor het algemeen overzicht Dr A. W Byvanck „Nederland in den Romeinschen tijd". Delen I en II ie druk 1943, 2e druk 1947- III. De kloosterbeschaving van de 11e tot de 16e eeuw. bladz. 26. De verdere ontwikke ling van het terpland schap door zijn bewo ners en de noodzaak tot het ophoogen der ter pen tegen de wassende zeevloeden. De groote ommekeer door het klin ken van Friesland in een gouden hoep, de omsluitdijk, ter beveili- Het standaardwerk over deae latere Middeleeuwen in Friesland moet nog geschreven worden. Feitelijk steunen wij hier nog steeds op het artikel „Friesche toestanden in de Middeleeuwen" door Prof. P. J. Blok geplaatst in zijn verspreide studiën op het ge bied der geschiedenis (1903). We kunnen dit aanvullen met eenige studies geschreven door Prof. I. III

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 114