aan de volkskunst is gewijd. Naast Mesopotamië, Phoenicië, Syrië, Perzië, Indië, Tibet, Japan, Egypte, Cyprus en Mexico zijn alle aan de wereldzeeën ge legen landen van Europa vertegenwoordigd. Voor ons zijn speciaal van belang een zestal afbeeldingen van voorwerpen van Friesche volkskunsteen wafelijzer, een oorijzermutsje, een letterlap, een knottedoek en een paar bak- en koekplanken. Zie de levensboom op de letterlap van 1749 tusschen de initialen I. P. (pl. XXIII, 41). Alle eilanden van den Indischen Archipel, waar de 'heer Bergema missionaris was, zijn eveneens rijk vertegenwoordigd. Ook van andere emblemen zouden wij gaarne der gelijke wetenschappelijke publicaties tegemoet zien. Natuurlijk werd ook reeds in de vorige eeuw ge voeld, dat het kunstambacht en de volkskunst den strijd om het bestaan tegen de fabriek, het warenhuis, de film en tegen de zucht naar schijnluxe en gemak moeilijk konden volhouden en zijn er toen reeds grootsch opgezette pogingen, om hier hulp en steun te geven, gedaan. Ik heb hier het oog op de oprichting van de ambachtsscholen en de stichting der kunst nijverheidsmusea. Hoeveel goeds deze inrichtingen ook hebben gedaan, het eigenlijke doel om het handwerk en de volkskunst voor den ondergang te behoeden heb ben zij echter niet bereikt. Ook de reeds in de 19e eeuw met gelijk doel opgerichte vereenigingen hebben tot nog toe nog geenerlei resultaat kunnen bereiken. De huisvlijttentoonstellingen, die in het begin van onze eeuw' zijn gehouden lieten door den velen wansmaak, De boom des levens in schrift en historie. Bijdrage tot een onderzoek naar de verhouding van schriftopenbaring en traditie betreffende den boom des levens, binnen het kader der oud-testamentische wetenschap. Academisch proefschrift door H. Bergema geboren te Leeuwarden verdedigd a.d Vrije Universiteit 8 Juli 1938, 681 bladz., 127 afb. Uitgegeven bij J. Schipper Jr. te Hilversum 1938. 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 111