waardoor van een Zuiderzee-cultuur gesproken kan worden, anderzijds kan op verwantschap met Skandi- navische huisversiering (beschilderd meubilair) gewe zen worden. De oude kleeding wijst op Middeleeuwsche, spe ciaal Bourgondische, invloeden, doch is in de 18e eeuw zoo zeer door den door de V.O.C. bevorderden import van het gekleurde sits van de kust van Coroman- del beheerscht, dat deze een overwegend 18e eeuwschen indruk maakt. Ook de invloed, die de, in de 17e en 18e eeuw stadig groeiende, import van Ghineesche en Indi sche kunstnijverheid door de V.O.C. op de luxe in de Republiek heeft uitgeoefend, kan moeilijk overschat worden. Een oud Friesch interieur zonder een glazen kast overvuld met Chineesch blauw is niet denkbaar. Het Chineesche porselein, dat de Hindeloopers bij voor keur bij de Amsterdamsche porseleinkooplui of direct door bemiddeling van de V.O.C. aankochten was het z.g.n. kraakporselein, het Chineesche product, dat onze voorouders voor het eerst in de laatste jaren van de 16e eeuw, in den tijd van Keizer Wan Li dus, aantroffen in de Portugeesche caraques of kraken, die zij in de straat van Malakka of elders in het Oosten buit maakten. In mijn in December 1943 verschenen handboek over de Chineesche ceramiek, geschreven naar aan leiding van de chronologische verzameling daarvan in het Museum het Princessehof tè Leeuwarden, heb ik een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan het in een afzonderlijke kast opgestelde kraakporcelein. In Dr D. F. Scheurleers verzameling matrozen liederen „Van vechten en varen" komt in Deel I, bl. 116 een lied voor over de door den G.G. van de V.O.C. uitgezonden tocht onder Admiraal Van der Hagen in December 1615' naar Malakka ondernomen. Eenige strophen daaruit laten ons zien het groote belang, dat onze voorouders er in zagen de Spaansch-Portugeesche 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 108