uit de omvangrijke collecties, die het Princessehof hiervan bezit; beeldhouwwerk o.a. leeuwekoppen, vo gels, levensboom, bloemen en andere ornamenten afkomstig van Friesche keeftjes en volksmeubeltjes; van het metalen meübelbeslag een kleine keuze uit een omvangrijke collectieMakkumer majolica aarde werk w.o. eenige tegels uit de verzameling van vele duizenden stuks (versierd met ornamenten, scheepjes, zeemeerminnen, ruiters, ridders, beroepen, bedrijven, kinderspelen, zoogdieren, vogels, blauw zoowel als polychroom en niet te vergeten de bijbel- sche tegels in blauw en in mangaan overzichtelijk opgesteld op de zolderverdieping) letter-, merk- en stoplappen van het midden van de 17e eeuw waarbij een keus kon worden gedaan uit een collectie van ruim 250 stuksin hout gesneden horloge-stan daardjes, die met de beschilderde spanen dozen, kin derspeelgoed en andere huisvlijt van de 17e eeuw af uit Hessen en andere streken van Duitschland in Ne derland werden ingevoerdkoperen tabaksdoozen, leeren messcheden, breischeden, mesheften, eetgerei, pijpuitpluizers en allerlei kleinkunst in zilver, koper, tin, ijzer, been, hoorn, schildpad, ivoor, leer, hout enz. enz. De geheele achterwand werd ingenomen door uit gezochte meubeltjes met het bekende schilderwerk uit Hindeloopen. Als copie van het oude kunstambacht worden deze meubeltjes nog steeds te Hindeloopen op de oude wijze gemaakt, zeer verdienstelijk, zeer bruik baar, zeer geschikt als serre meubels enz. maar toch zonder de charme der oude voorwerpen. Hier hebben wij het levende voorbeeld, dat door het copieeren der antieke vormen en versieringen, geen oude volkskunst op den duur nieuw leven kan worden ingeblazen. Natuurlijk kon een dergelijke tentoonstelling geen volledig overzicht geven van het zoo ruime gebied der volkskunst. Dan hadden ook de volksdrachten en 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 106