Een tentoonstelling van volkskunst als dan ook in den zomer van 1941 in het Princessehof te Leeuwar den is gehouden gaf een zeer veelzijdig overzicht. Het was een keuze uit wat ik daar gedurende een halve eeuw aan Friesche volkskunst heb bijeengebracht. Van elke groep konden maar eenige uitgezochte voorwer pen worden uitgestald. De depot-voorraad daarvan is zoo groot en veelzijdig, dat ik daarvan ieder jaar se dert 1935 reeds afzonderlijke groepsgewijze tentoon stellingen heb kunnen inrichten. Bovendien was tege lijkertijd een volkskunsttentoonstelling uit dezelfde Museum-voorraad ingericht in de Volks-Universiteit te Bakkeveen. In het Princessehof werden de laatste jaren verschil lende tentoonstellingen van volkskunst gehouden. In 1935 een van oude sloten en sleutels, in het zelfde* jaar een van antiek eetgerei (messen, lepels en vorken z.g.n. Coutellerie of Besteck), in 1936 van 17e en 18e eeuw- sche koek- en marsepeinvormen w.o. een collectie uit Zwitserland, de omgeving van het Bodenmeer, in 1937 van volkskunst uit verschillende deelen van Nieuw Guinea en in het zelfde jaar van oud meubelbeslag in koper, ijzer, zilver enz., in 1938 van aanwinsten op het gebied der volkskunst in onze Oost-Indische Koloniën, in 1939 van bruidskistjes, kastjes en koffertjes z.g.n. Minnekastchen w.o. ook verscheidene Gothische, Fran- sche, Duitsche en Zwitsersche exemplaren, in 1940 van volkskunst uit de verschillende deelen van het groote eiland Sumatra, in 1947 van aanwinsten in den oor logstijd. De overzichtstentoonstelling in 1941 omvatte o.a. de volgende groepenBruidskoffertjes en andere kleine meübeltjes w.o. de Friesche kerfsnee ornamen tiek, die in zijn oudste exemplaren onmiskenbare ver wantschap met Gothische vormen verraadt; taai- en Sinterklaas-vormenhuisvlijt en ambachtskunst in tin, koper en ijzer w.o. eenige muurankers en haardplaten 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 105