Boergondië, in 1496 voor Jan van Immerseel, mark graaf van Antwerpen, door Dominicus de Waghe- makere gebouwd, dat een meesterstuk van de go- thische bouwkunst mag genoemd worden, en waar van ook de schildering en decoratie van een niet minder uitzonderlijke waarde zijn. Maar, waardevoller nog (en daarmede sluiten wij dit hoofdstuk) is het huis Plantin Moretus. En niet slechts om zijn bouwkundige beteekenis, om zijn straatgevel, noch om zijn 16e-eeuwsche binnen koer met haar verweerde trapgevels en haar ardui nen zuilengaanderijen, doch vooral omdat wij ons hier voor een huis bevinden dat terzelfdertijd wo ning, winkel, handelshuis, drukkerij en bloeiend centrum van een hoogstaand geestelijk en artistiek leven was, en een uitstralingsbodem van ambach telijk kunnen. Gebouwd in 1564 door den jongen, uitgeweken Franschman Christoffel Plantin, nadat hij reeds sinds 1550 als „drucker" in het St. Lucas- gilde aangenomen was, zou van uit dit huis een bedrijvigheid openbloeien die den naam van den stichter over gansch de beschaafde wereld zou be kend maken in een glans welke de faam van de vermaardste kunstenaars van dien tijd zou evena ren. Wat van uit dit huis aan de thans helaas ver nielde Vrijdagmarkt gewrocht werd, behoort tot het mooiste wat de drukkunst ooit heeft voortge bracht. Drie eeuwen lang heeft deze wonderbare drukkerij bestaan, steeds onder de leiding van éénzelfde fa milie, en toen de laatste uitbater de zaak sloot en gansch de inboedel aan de stad verkocht, was daar een schat aan drukkersmateriaal, boeken, pren ten, schilderijen en meubels verzameld die het huis 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 97