Bij de slooping van het Muntgebouw is het ge beeldhouwde gevelfronton waarover wij hierboven spraken, overgebracht naar de hovingen van de Academie voor Schoone Kunsten waar men dus thans dit zeldzame overblijfsel van de schepping van Baurscheit vinden kan. Uit de tweede helft van dezelfde eeuw en even eens in rococo, maar van een ongekenden bouw meester, dagteekent het hotel d'Oultremont aan de Paardenmarkt. Dit mooie patriciërshuis, een der zeldzame die deze straat mocht behouden, werd in 1849 aangekocht door Armand Kums, zoon van een gekenden lakenhandelaar. Enthousiast kunst liefhebber, verzamelde hij in den loop der volgende jaren een schat aan beeldhouwwerk, tapijten, schil derijen en teekeningen, tot zijn hotel als een mu seum werd en als zulkdanig dan ook voor de kunstliefhebbers toegankelijk werd gesteld. Het Museum Kums werd een der meest interessante particuliere musea van Antwerpen dat er in die jaren overigens nog enkele andere bezat die terecht vermaard waren. Na den dood van Kums werd de verzameling naar alle windstreken verstrooid; tot zelfs de marmeren, stijlvolle schoorsteenen en de rijke, plafondschilderingen werden openbaar verkocht. In 1924 werd het geplunderde en van al zijn kunstschatten beroofd hotel aangekocht door een handelaar in ijzerwaren die op de hovingen en de gronden der voormalige stallingen reusachtige metalen hangars oprichtte voor het bergen van zijn waren. De rococo-periode bloeide ongeveer van 1730 tot 1760; van Baurscheit overleed in 1768. Zij sloot de architectonische bedrijvigheid van beteekenis te 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 93