rel de Proli die zich hals over kop in den handel met Oost-Indië gestort had. De Proli betrok in 1758 het groote huis met de Louis XVI poort en twee groote balkonvazen aan de Groenplaats. Van de inrichting van dit huis werden wonderen verteld. Proli was een geleerd en kunstminnend man die zijn woning tot een waar museum maakte en een bibliotheek aanlegde die ophef maakte. Zijn be drijvigheid als zakenman heeft het Antwerpen van die jaren enkelen tijd volledig beheerscht, tot hij, na aanvankelijke successen, roemloos ten onder ging, talrijke Antwerpsche families in zijn val mee- sleepend. Met den bloei van Antwerpen was het overigens bijna gedaan. Het groote Beursgebouw in 1583 door Pauwel Luydink gebouwd en welke de eer ste overkoepelde Beurs in de stad werd, had haar stimuleerend leven grootendeels verloren en zacht jes aan sliep de stad in. Zij bleef echter nog vol soliede fortuinen; de adel bleef rijk en machtig, kon zich nog de weelde veroorloven paleizen te bouwen. Geleidelijk ontstaat een nieuwe reeks patriciërshui zen waarvoor bestaande woningen gesloopt wor den ofwel voor het grootste deel afgebroken. Uit Duitschland was een bouwmeester overgekomen, J. van Baurscheit den Oude, „Peer den Duitsch" genoemd omdat hij in de buurt van Bonn was ge boren. Hij ontwierp o.m. het tochtportaal van de St. Caroluskerk, en was vooral als beeldhouwer bekend. Zijn zoon Pieter van Baurscheit de Jon gere (in 1699 geboren) zou de bouwmeester wor den welke te Antwerpen voor de patriciërshuizen den rococo- of schelpstijl invoerde. 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 89