overleefd. De statige Venusstraat telt er nog en kele. alle dagteekenend uit het Spaansche tijdvak. Hun straatgevels werden gedeeltelijk herbouwd doch behielden een zekeren luister. Zij herleven vooral nog in hun aristocratische met zuilen en arcaden omzoomde binnenkoeren. Het Prinsenhof, woning van den burgemeester J. van Liere siert nog de Prinsstraat met zijn hooge trapgevels, in de Keizerstraat bewaarde het woonhuis van burge meester Rockox zijn luister, en van het huis van den burgemeester Anton van Stralen beheerscht de sierlijke Renaissance-toren nog steeds de volk- sche buurt van Katten- en Paradijsstraat. In het Kipdorp verheft zich ongerept gebleven de resi dentie van de aloude adellijke familie van de Wer ven van Schilde, met haar platte zuilen en haar ge krulde kroonlijst, terwijl in de Huidevetterstraat het hotel van den vermaarden 16e eeuwschen ban kier Dozy een paar zalen met plafond- en muur schilderingen en met gebeeldhouwde schoorsteenen bewaart die als een geschiedkundig unicum mogen beschouwd worden. Bijzonder waardevol ook nog, het woonhuis aan de Kloosterstraat van den koop man De Decker met zijn door pilasters versierden gevel en zijn 17e eeuwsche binnenkoer. Enkele dragen nog hun windwijzer als een feeste lijke wimper in top. Zoo o.m. dit van van Stralen waarvan de toren versierd is met een windwijzer waarin de beeltenis van een draak is gesneden (de moeder van van Stralen behoorde tot de adellijke familie Draecke); zoo ook het Huis Delbeke aan de Keizerstraat wiens windwijzer de beeltenis van O.L. Vrouw vertoont (naar de benaming van het huis) en zoo ook nog de windwijzer met de afbeel- 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 83