OPENBARE GEBOUWEN EN PATRICIËRSWONINGEN Het hart van de stad was en is nog immer de Groote Markt. Daar verheft zich inderdaad de trots van het gemeentelijk voelen, van het gemeen telijk bewustzijn: het stadhuis. Cornelis De Vriendt bouwde het in 1561 1565 en plaatste aldus een scherm voor de fiere huizen van de Gildekamers- straat. De breeduitgebouwde gevel beheerscht vol ledig het marktplein en sluit het in zijn volle breed te af. Vooral het middengedeelte straalt de weelde van de Renaissance uit, in welke stijl het monu ment overigens ontworpen werd. De Vriendt bouwde ook het vermaarde Oostersch Huis, dit pralerige tehuis van de Duitsche Hanze steden uit Antwerpen's gulden eeuw. De gevel er van was opgetrokken in bak- en zandsteen en een slank torentje bekroonde de evenwichtige construc tie wier eenvoud geenszins elegantie uitsloot. Na jaren van verval en na tot alle mogelijke doeleinden gebruikt te zijn, werd het als graanstapelplaats in 1893 door de vlammen geheel vernietigd. Uit dezelfde gulden eeuw dagtekent het Vleesch- huis waarvan Dominicus De Waghemaekere de plannen ontwierp. Gebouwd door en voor het been houwersambacht, was het 't centrum van hun be roep en van hun handel. Zijn baksteenen met to rentjes versierde gevels maken het tot een van de merkwaardigste specimens van burgerlijke bouw kunst in Antwerpen en het verheft zich te mid den van een decor van de zuiverste Antwerpsche schilderachtigheid, een gewirwar, een dooreen- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 77