Van dit aloude gesticht heeft alleen de kapel de stormen overleefd. Steeds treft men haar minus cuul geveltje (niet meer dan een poort met een puntige gothische nis) ten einde van de Hoog straat aan, enkele passen van de gedempte St Jansvliet. En tenslotte, om de liefdadige reeks te beëindigen, het St Elisabethgasthuis. In deze ge bouwen is als het ware de geschiedenis der zie kenverpleging door de eeuwen heen vervat. Hun muren zijn als zoovele bladzijden van een thans beëindigd en gesloten boek, tragische en tevens ongelooflijke bladzijden die verhalen van toestan den die met verstomming slaan en waaruit het ver leden spreekt, donker, somber en praegnant in zijn achterlijkheid. Aanvankelijk opgericht in 1204 in de buurt van de oude Collegiale van O.L. Vrouw werd het St Eli sabethgasthuis enkele jaren later overgebracht naar de Gasthuisbeemden waar het tot volle ontplooi ing zou komen en gevestigd blijven tot op dezen dag. Eeuwen lang heeft het aan geestelijke zusters toebehoord en eeuwenlang ook is de ziekenverple ging er uitgeoefend uitsluitend door gasthuiszusters. Thans behoort het aan de Commissie voor Open baren Onderstand en zijn er burgerlijke verpleeg sters aan den dienst toegevoegd. Het gebouwen complex achter de Gasthuisstraat is van een bui tengewoon belang. Het wordt gevormd door de kapel en het kloosterplein met zijn oude, bakstee- nen gevels. Het hoofdmotief, de kern vormt de gothische kapel. Sommige gedeelten er van dag- teekenen uit de 15e eeuw, andere klimmen zelfs op tot het jaar 1300. De tuin welke de kruiden voor den dienst van het 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 75