aanwinst voor het stadsbeeld. Hun lage, breed uit gebouwde gevels zijn sieraden voor de beide stra ten waar zij oprijzen, eenvoudig en tevens sierlijk, twee ongerept gebleven getuigenissen van een ver verleden en van een sociale levensopvatting waar wij sindsdien aan ontgroeid zijn, maar buitenge woon waardevol als bouwwerken en tevens als historisch dokument. Een zeer apart en tevens zeer oud overblijfsel van het liefdadige Antwerpen is het St Julianisgast- huis aan de Stoofstraat. Het werd gesticht in 1304 door den kanunnik Jan Tuclant van Onze Lieve Vrouwekerk en door de adellijke jonkvrouw Ida van der List, geboren Ida van Wijnenghem. Eeu wen lang hebben arme pelgrims op bedevaart naar Rome er op hun doortocht in de Scheldestad gedu rende een paar dagen onderdak en voedsel gevon den en is er het Broederschap van Loretten ge vestigd geweest. In 1556 stichtte de Spaansche ka pitein d'Areste er bij laatste wilsbeschikking de „Pelgrimstafel" die een van de meest befaamde Antwerpsche folkloristische geplogenheden werd. Ieder jaar, op Witten Donderdag, zetten zich twaalf arme pelgrims aan deze tafel neer voor het nuttigen van een maal dat hun als gasten kosteloos verstrekt werd. Bij deze gelegenheid was de tafel versierd met godsdienstige figuren in boter ge beeldhouwd. Thans schuiven geen pelgrims meer aan, maar elk jaar op Witten Donderdag nemen twaalf ouderlingen van het ouderlingengesticht van Bogaert-Torfs aan de historische tafel plaats om er het even historische maal te nuttigen, terwijl evenals voorheen op de tafel de legendarische bo- terfiguren prijken. 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 74