kapel); de St Niklaaskapel aan de Lange Nieuw straat, voor de oude leden van het ambacht van de Meersen. Er waren of er zijn nog, godshuis kapelletjes aan de Otto Veniusstraat, aan de Bon teman telstraat, aan de Korte Nieuwstraat, aan de Falconrui, aan de Keizerstraat (kapel van de Droogscheerders). Deze laatste kapel in 1513 ge bouwd in gothischen stijl en van een onbekend bouwmeester, onderscheidt zich niet alleen door haar hoogen witsteenen gevel aan het front van de straat, maar vooral door haar weelderige Ruben- siaansche inkompoort gedragen door twee ronde zuilen en in haar bovenstuk bekroond met een zit tend beeld in een nis van de H. Moeder Gods. Niet minder merkwaardig is de St Niklaaskapel van de Lange Nieuwstraat, toegeschreven aan Ap pelmans, en eveneens in witten steen gebouwd. Deze van Lantschot aan de Falconrui voltooit de reeks waardevolste godshuiskapellen die nog be staan. Evenals aan deze van de Kapel van de Kei zerstraat treft ook daar de rijkdom van de Ruben- siaansche ingangspoort waarboven oudtijds een beeld van de H. Rosalia moet gestaan hebben. In den loop van de vorige eeuw werden er vele gesloopt, nadat zij aan hun oorspronkelijke bestem ming waren onttrokken. Zoo werd de Gracieka- pel vóór haar afbraak krijgsmagazijn, nadat zij reeds als tuchthuis was gebruikt. In 1814, jaren vóór haar slooping was een andere mooie kapel, deze van de Otto Veniusstraat, reeds gesloten ge worden omdat er geen geld meer voorhanden bleef. Die welke gespaard bleven, behooren thans alle aan de Commissie voor Openbare Onderstand. Wat deze nederige bidoorden met hun godshui- 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 70