Dit klooster is afgestookt geworden bij het beleg van de stad door Marten van Rossum en toen zijn de broeders naar Lier verhuisd. Toen, in 1811 gansch het Leeg Kiel ingenomen werd door den bouw van nieuwe vestingen en de schorre langsheen de Schelde toegevoegd werd aan de scheepstimmerwerven van Napoleon, wer den de laatste overblijfselen van het klooster, wel ke tot dan toe nog bij laag water konden opge merkt worden, uitgegraven, en verdwenen daarbij de laatste sporen van deze eeuwenoude instelling in de onmiddellijke buurt van Antwerpen. En tenslotte het klooster van de Zwartzusters aan de straat van dien naam, gesticht op het einde van de 15e eeuw door den bekenden Duitschen koopman Suderman en waarvan de kleine wit- steenen kapel in spitsbogenstijl gaaf bewaard is gebleven. Wil men thans nog een oordeel vormen van uit zicht en beteekenis van wat een welvarend kloos ter in zijn bloeitijd moet geweest zijn, dan zal men in de Nosestraat de groote poort binnengaan wel ke in den volksmond bekend is als „Potagiepoort". Achter deze poort, aan weerszijden van een ruim plein, zal men nog gedeelten van het oude kloos ter van de Dominicanen terugvinden; links, zijn oude boerderij (een stemmig gebouw met trapge vel), rechts een reeks van grijze, door den tijd ge- patineerde gebouwen, overblijfselen van het oude kloostercomplex en welke ongetwijfeld dagtee- kent uit het midden van de 17e eeuw. Men zal er overigens een prachtig gezicht genieten op het schip van de oude kloosterkerk, thans parochie kerk van St Paulus, dat een eind in de diepte 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 66