den. Machtig als niet een, verguisd, vervolgd, maar ook stevig beschermd, drukten zij het merk van hun buitengewoon aanzien niet alleen op hun trot- sche kerkbouw, maar tevens op gansch het hui dige Conscienceplein waarvan de grandioze aanleg aan hun vernuft en doortastende wilskracht is te danken. Al deze kloosterorden zijn uitstralingspunten ge weest, niet alleen van godsdienstige verzuchtingen, maar tevens van een sterk geestelijk leven. Vooral de Minderbroeders en de Jezuïeten hebben ver maarde denkers en geleerden geleverd, evenals ook de Predikheeren die voor het overige bijzonder be faamd waren om hun welsprekendheid. Bijzonder geroemd waren de paters Adrianus Poirters en Judocus Andries voor een groot deel omwille van hun volksche sermoenen. Er is trouwens een gan- sche kloosterlitteratuur ontstaan in rijm zoo wel als in proza over de christelijke zedeleer en de godsgeleerdheid, deels met een mystieken grond slag, en welke verspreid is kunnen worden in uit gaven met hout- en kopersneden versierd, dank zij de druknijverheid die in Antwerpen tallooze en kunstvolle beoefenaars heeft gehad. Een zeer merkwaardig en steeds bestaand klooster is dit van de Spaansche Theresianen aan den Rosier, waar van de kapel nog zichtbaar is aan deze straat en waarvan de indeeling van het kloostercomplex nog immer streng dezelfde is van de kloosters uit den Spaanschen tijd. Belangwekkend is ook nog het klooster van de Karmelietessen aan de St Rochusstraat, hoofdza kelijk om zijn hoogen, baksteenen gevel en zijn Rubensiaansche ingangspoort. 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 64