gronden bouwde Napoleon zijn scheepswerven die de booten voor den aanval op Engeland moesten leveren, een gedeelte van de abdij kreeg de be stemming van krijgsarsenaal. Napoleon verdween, maar het kwaad was gebeurd en tijdens de Bel gische omwenteling van 1830 beschoot de Neder- landsche bevelhebber Chassé die zich in de nabije Citadel had opgesloten, de stad. De kerktoren van de abdij die tot dan toe gespaard was gebleven, ging in de vlammen op en thans herinnert nog slechts de Kloosterstraat, in haar ligging en haar benaming, aan het eenmaal zoo vermaarde verblijf der Witheeren. Binnen de stadsmuren had intusschen het klooster leven een overwegende plaats ingenomen. Man nen- zoowel als vrouwenkloosters ontstonden de een na de andere en hun invloed op velerlei gebied was overweldigend. Wij zegden reeds hoe grootsche parochiekerken in feite niets anders zijn dan voormalige klooster kerken. Dit geeft een denkbeeld van den rijkdom en het belang van de kloosters. Hun gebouwen be sloegen inderdaad groote oppervlakten en het uit zicht van gehele stadswijken werd er werkelijk door bepaald. De instellingen van de Dominicanen of Predikhee- ren o.a. besloegen gansch het blok tusschen Vee markt, Nosestraat, Zwartzusterstraat en tot een eind over de huidige St Paulusstraat die trouwens door de hovingen van het klooster aangelegd is. Dit van de Minderbroeders nam gansch het ter rein in tusschen Blindenstraat, Mutsaertstraat en Venusstraat. Niet minder uitgestrekt waren de kloosters van de Augustijnen, van de Cellebroeders 49 Antwerpen 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 62