DE KLOOSTERS Ofschoon de oorspronkelijke nederzetting van St Michiels door de kanunniken verlaten werd en de agglomeratie van de burcht het om die reden won, zou de St Michielsabdij toch een zeer belangrijke plaats in het Antwerpsche leven blijven innemen. De volksnederzetting van St Michiels woonde om heen de St Michielskerk die vermoedelijk om streeks 920 ontstond. De eerste fondamenten van de godsdienstige gemeenschap die er zich vesti gen zou, werden gelegd door den H. Norbertus. Zij werd de abdij van St Michiels, bediend door paters die een wit habijt droegen en daarom „Wit- heeren" werden genoemd. Zij kwam buitengewoon snel tot hoogen bloei en eeuwen lang zou zij een van de machtigste en rijkste godsdienstige genoot schappen van de Scheldestad blijven. Allerwegen, rond Antwerpen, in de Kempen, bezat zij eigen dommen (hoeven, bosschen, gronden) en de abdij gebouwen mochten gerekend worden onder de uit- gestrekste en ook de luisterrijkste van deze gewes ten. Vorsten namen er hun intrek, zij kende het praalvertoon van de machtigsten der aarde binnen hare muren, de schitterende stoeten van hovelin gen en ridders naar haar poorten, en in haar zalen en hovingen. Rubens heeft er zich een wijl terug getrokken na den dood van zijn moeder en over de abdij, ten huize van den stadsgriffier Brant, heeft hij zijn eerste vrouw Isabella gevonden en woonde er vijf jaar bij zijn schoonvader in (het huis werd voor enkele jaren gesloopt). Onder de Franschen werden de gebouwen onteigend, op hun 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 59