hebben een verschillend karakter en in feite be- hooren zij tot het waardevolste van hetgeen Ant werpen op architectonisch gebied nog heeft aan te bieden. Zij stralen met een ongemeenen luister de ingeboren vroomheid van deze stad uit die niet alleen een koopmansstad was, maar tevens een bloeiende haard van godsdienstige levenshouding (prijkt in den voorgevel van het stadhuis niet de beeltenis van Maria), en voor het overige een stad met de alluren van een grand seigneur en van een... artist. Getuige dit wondere gilde van St Lucas van waar uit de schoonste bladzijden van Antwerpen's ge schiedenis ontstaan zijn, en waaraan de stad haar grootsten luister dankte, de faam van een schep pend ras dat nooit tot stilstand kwam en in elk tijdvak onverdroten aan steeds nieuwe kunstenaars het aanschijn gaf, zelfbewust maar tevens tucht vol, naar de verplichtingen van zelfgekozen wet ten. Vooral de Roomsch-katholieke godsdienst heeft dezen wonderen bloei immer in de hand ge werkt. Hij was een zegen voor tal van kunstenaars en vaardige ambachtslui die hun kunde het hoog ste goed achtten. Niemand maakte aan schilders en beeldhouwers, aan glasschilders, houtsnijders, borduurders en goud- en zilver drijvers, zoo'n ge stadig voortvloeiende stroom van bestellingen over als de kerk. Iedere kerk is dan ook als een museum met monu mentale hoogaltaren, predikstoelen, communieban ken en biechtstoelen, met marmeren heiligbeelden, hoogaltaarschilderijen, drieluiken en door schilders op doek gebrachte tooneelen uit de Passie en het leven van heiligen en apostelen. 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 53