Augustinus deze van de Augustijnen, St. Andries in haar oorsprong deze van een afgescheurde tak van de Augustijnen, Carolus Borromeus, deze van de Jezuïeten. Zij werden parochiekerken na de afschaf fing der kloosterorden, eenerzijds door Jozef II (voor de Jezuïeten), anderzijds door de Franschen. Op hun gevels en in hun binnenbouw kan men de vormentaal van verschillende stijlen volgen: go- thiek, renaissance, barok, doch met aanwending van motieven ontstaan uit het vernuft van persoon lijk georiënteerde bouwmeesters, die- en dit was hun groote verdienste-, steeds iets van hun persoon lijke vizie in hun scheppingen vermochten te leg gen. De Jezuïetenkerk werd door twee paters je zuïeten opgericht en ontworpen, maar de invloed, en waarschijnlijk ook de medewerking van Rubens blijkt afdoende uit den overvloedig met beelden versierden voorgevel en uit den weelderigen bin nenbouw. Rubens decoreerde trouwens de plafonds met schilderingen van zijn hand. Jammer genoeg zijn zij alle vernield geworden door een brand die de kerk teisterde. De Augustijnenkerk gebouwd volgens de plannen van Coeberger is vooral opvallend door het aan gewende materiaal van den voorgevel (zand- en baksteen), iets wat tot dan toe bij geen enkel kerkelijk gebouw voorkwam. De binnenbouw ver toont al de weelde van de Barok, rijk doen de beide zijbeuken aan met hun gewelfde Toskaan- sche bogen. Van de St Jacobskerk treft hoofdza kelijk het statig zuilenwerk, spitsbogige gewelven met gekruiste ribben torsend, in St Paulus de grootsche ruimte en de monumentale schoonheid, in St Andries de rustige eenvoud. Kortom alle 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 52