de zijden van haar ingang, aan de Handschoen markt en tusschen haar frijten aan de Blauwmoe- zelstraat. De bouwmeesters hebben dan ook nooit zorg besteed aan het benedengedeelte van den kerkbouw, dat geen enkele versiering vertoont. Men kan zulks duidelijk zien in den tuin van den Deken van waaruit men overigens een bijzonder mooi zicht op het koor kan genieten. Pas verschei dene meter boven den grond begint de versie ring, d.i.t. zeggen, boven de huisjes die de kerk omringen. In 1522, nog vóór de bestaande kerk voltooid was, begon men met het „Nieuwe Werk" dat de kerk driemaal grooter moest maken en het aantal van haar torens opvoeren tot zes of zeven. Enkele mu ren van dit „Nieuwe Werk" zijn overeind gebleven en men kan ze thans nog terugvinden achter het koor, enkele meters boven den grond oprijzend en ingebouwd tusschen de huizen van Melkmarkt en Lijnwaadmarkt. De stoute droom werd nooit werkelijkheid. Zelfs de Zuidertoren werd niet voltooid. Hij was trou wens in geen enkel opzicht verantwoord en beant woordde stellig niet aan een noodzakelijkheid. De kerk werd zooals wij haar thans kennen. Wat zij met haar toren in het stadsbeeld beteekent kan men thans nog dagelijks vaststellen. De andere oude kerken zijn deze van St Paulus, St. Jacobs, de Augustijnen, St. Andries en Carolus Borromeus. Alle zijn kernen van stadswijken met een eigen geaardheid. En, met uitzondering van de St Jacobskerk, alle oorspronkelijk kloosterker ken. St Paulus is de oude kerk van de Dominicanen. 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 51