KERKEN EN TORENS Niet minder vermaard dan haar toren is de kathe draal. Nadat in 836 de Noormannen de stad in brand hadden gestoken, werd in een boschje dicht bij de huidige Groote Markt, een beeldje van de Heilige Maagd gevonden. Vrome handen stelden het op in een boomstronk en weldra gaf het beeld je aanleiding tot mirakelen. Het O.L. Vrouwe beeldje werd daarop door de Antwerpenaren „O.L. Vrouw op 't Stocksken" gedoopt en spoedig stroomden de bedevaarders toe. Een kapel werd gebouwd die na korten tijd vervangen werd door een kerk. De toeloop van de pelgrims nam nog toe en zij vonden een onderkomen in nabij gelegen herbergen. De straat waarin zich deze herbergen bevinden werd daarom Pelgrimstraat genoemd, een benaming welke zij tot op dezen dag heeft behou den. En, tusschen deze straten en de nabije Hoog straat vestigde zich een kluizenaar die zich ter eere van de Heilige Maagd teruggetrokken had in een huis „de Cluyse". Hij bediende de kapel en leefde van de aalmoezen van de pelgrims. Zoo luidt de legende. Een versie ervan vertelt van twee beelden die lan gen tijd op de Schelde voor de stad heen en weer bleven drijven tot eindelijk een van de beide beel den op den oever kwam aangespoeld. Zelfs paar den konden het niet van zijn plaats wegtrekken, maar eindelijk toch gelukte men er in het naar de kerk te brengen. In 1474 werd zulks voor de eerste maal verhaald. Het beeldje werd dan op een gebeeldhouwden staak geplaatst omringd met 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 49