weten. Het welvarend centrum waar bij voorkeur de patriciërshuizen stonden, heeft dan ook zijn steegjes niet gekend. Destemeer vond men ze in de doodarme wijken, bij voorkeur in het St An- drieskwartier, de miseriewijk bij uitnemendheid. De groote verkeersader van deze wijk, de beruchte Boeksteeg was trouwens niet veel meer dan een lange steeg vol onoogelijke krotten. Zij is opge ruimd geworden omstreeks de jaren '80 van de vo rige eeuw en op haar gronden werd de breede Na- tionalestraat getrokken, als verbinding met de Groenplaats. Samen met de Boeksteeg werden nog andere stra ten in de wijk verbreed of gedeeltelijk opengewor pen. Ontelbare steegjes zijn daarbij verdwenen, maar thans zelfs nog zal men er talloze achter buurten en steegjes vinden die de opruiming over leefd hebben en nog immer krioelen van volks- menschen die deze wijze van huisvesting verstokt getrouw gebleven zijn. Vooral in de Schoytestraat, de volksstraat bij uitnemendheid, vindt men er nog haast bij eiken stap. Al deze achterbuurten bereikt men doorgaans door een donkeren, lagen inkom- gang en enkele zijn niet zonder schilderachtigheid. Geen enkel van hun huisjes bezit een verdieping, enkele een zolderkamertje en alle worden jaarlijks zuiver witgekalkt. Befaamd is de Noorwegengang aan de Schippers- kapelstraat, in het hartje van het haven- of Schip perskwartier, en waarvan de huisjes dagteekenen van de 17e eeuw. En niet minder befaamd de Vlaaikensgang aan de Oude Koornmarkt, een zeer diepe steeg van een verbluffend-grilligen loop en met een huisjesbouw die alle verbeelding tart. Bij- 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 41