van de Werf naar het Noorden of naar de Roode Poort: Koepoortstraat, Klapdorp en Paarden markt. Naast die hoofdwegen vertoont het stratennet van het oude Antwerpen als groote ruimten zijn plei nen. Vooraan op dit gebied komt de Groote Markt, het forum, terzelfdertijd kern en hart van de oude stad. Aan haar front werd het stadhuis gebouwd en schaarden zich de trotsche gildehuizen. Haar ruim te heeft menigmaal grondige wijzigingen onder gaan. Aanvankelijk gaven de huizen van de Gilde- kamersstraat uitzicht op de Markt. Toen stond het eerste, kleine stadhuis of Schepenhuis, nog in den uithoek van de Markt, tegen de Suikerrui. Het kleine stadhuis werd gesloopt en Cornelis De Vriendt bouwde een groot stadhuis (het tegen woordige), vlak voor de huisgevels van de Gilde- kamerstraat. Dit beteekende een grondige wijziging van het as pect van de Markt. Een tweede belangrijke wijzi ging is, aan de Zuidzijde, gebracht door een ver legging van de lijnrichting. Andere pleinen: Veemarkt, Ossenmarkt, Vrijdag markt, Eierenmarkt, Graanmarkt, Vlasmarkt, Lijn waadmarkt, Paardenmarkt. Zonder de ruimte van de Groote Markt te evenaren, kunnen zij nochtans beschouwd worden als longen van de oude stad en als een afdoend bewijs dat in vroeger eeuwen reeds de Antwerpenaar in den aanleg van zijn stad naar ruimte en lucht streefde. Wat het meest in deze pleinen opvalt is hun geslotenheid waardoor een gevoel van veiligheid en rust bereikt wordt. Al deze pleinen werden overigens niet doelloos ge- 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 35