ten, het groote stapelhuis met feestzaal gebouwd. De kroon op zijn rustelooze bedrijvigheid echter zette hij met zijn vermaarde Brouwerswijk in de Nieuwstad, met den bouw van zestien brouwerijen en dit juweel dat het Brouwershuis, zetel van het gilde van de brouwers, was. Al deze brouwerijen ontvingen hun water van een met dit doel gegra ven vaart (de Herentalsche vaart) dat bij middel van een ondergrondsche geleiding naar de hoofd inrichting van het bedrijf, het Brouwershuis, ge voerd werd van waaruit het over al de brouwerijen verdeeld werd. Met deze durvende innovatie bracht van Schoon- beke den doodslag toe aan de brouwerswijk van de Kammenstraat. Zij werd hem trouwens nood lottig, want de brouwers waarvan hij den onder gang bewerkt had, verspreidden alarmeerende ge ruchten over de hoedanigheid van het water van de Herentalsche vaart, wisten het gepeupel op te hitsen, en van Schoonbeke moest de wijk nemen naar het stadhuis om zijn leven te redden. Hij vluchtte kort daarna uit de stad om elders weldra nog zeer jong als banneling te sterven. Wij hadden reeds vroeger de gelegenheid om even over den grooten verbindingsweg op Deurne, over den landrug van het Kipdorp en den dijk, den Eyendijk, te spreken. Wij vinden hem thans nog in zijn zelfden loop terug in de groote verkeers ader: Oude Beurs, Wolstraat, Kipdorp, St Ja- cobsmarkt (aanvankelijk eveneens onder de bena ming Kipdorp bekend), Carnotstraat, Turnhout- sche Baan. Een tweede verkeersader op een ouden landrug is deze van de Hoogstraat. Om hem te bereiken 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 33