Bij de vierde vergrooting werden niet minder dan dertien poorten gebouwd uitgevend op den stroom, ongerekend die, welke de verbinding verzekerden met het platteland. De mooiste poort aan de Schel de was de sierlijke Werfpoort, de waardevolste langs de landzijde waren de Roode Poort, de St Jorispoort en de Kipdorppoort. De eerste St Jorispoort stond aan de Schermers straat en werd daarna verplaatst naar het Mechel- sche Plein ongeveer ter hoogte van de Nationale Bank. Ook Keizerlijke Poort geheeten is zij menig maal getuige geweest van luisterrijke ontvangsten van vreemde heerschers en o.m. van Keizer Karei die er door het Antwerpsch Magistraat steeds plechtig ontvangen werden en er de sleutels van de stad in ontvangst mochten nemen hen aangebo den door de Maagd van Antwerpen. De Kipdorppoort stond aanvankelijk aan den in gang van het Kipdorp ter hoogte van de St Ja- cobsstraat en werd nadien bij een stadsvergroo- ting verplaatst naar den inkom van de St Jacobs- markt, aan de huidige Kipdorpbrug. Het is door deze poort dat de benden van Marten van Rossum de stad binnenvielen om er dadelijk daarop sma delijk door uitgejaagd te worden. Door deze poort werd het verkeer op Turnhout geleid langsheen de huidige Carnotstraat en Turn- houtsche Baan. Even waardevol onder oogpunt van architectuur en op indrukwekkende wijze het stadsgebied afslui tend, was de eerste Roode Poort die in de as van de Paardenmarkt stond en geflankeerd was door een hoogen vestingtoren. Door deze poort gebeur de het verkeer op Holland. Nadien werd deze 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 29