bij de gewezen Lookbrug, aan den ingang van de Suikerrui. Vermoedelijk stond hij daar reeds vóór 1304. De andere Scheldetoren, de Vischverkooperstoren, was gebouwd in 1340. Beide hebben in de 15e eeuw tot gevangenis gediend en de Vischverkoo perstoren flankeerde de burcht. Benevens deze torens was er o.m. nog de vermaar de Kronenburgtoren welke in de buurt van het Zuidkasteel stond en welke algemeen bekend was onder de benaming van „Verloren Kost". Van een uitzonderlijke waarde was de Blauwe To ren, een waar monument, uniek in den Europee- schen vestingbouw en gebouwd volgens een ont werp van Albrecht Dürer of met zijn medewer king, omstreeks 1520. Van de stadspoorten mag men getuigen dat zij aan architectonische beteekenis wonnen naar ge lang de stad in omvang en voorspoed toenam. Iedere stadsomheining heeft haar poorten gehad waardoor de inwoners in verbinding kwamen met het omliggende land. Er hebben stadspoorten ge staan aan de St Jansvliet (de St Janspoort) ten einde van de Hoogstraat, aan de Kammenstraat, aan de Meirbrug. Een Kathelijnepoort aan de Ste Kathelijnevest, een Wijngaardpoort aan de Wijngaardstraat, een Koepoort aan de Koepoort straat, een Begijnenpoort aan de Begijnenvest, kortom aan iedere belangrijke verkeersweg van iedere omheining. Ieder van deze poorten was het middelpunt van een drukke beweging. Langs daar kwamen de boe ren met hun waren in de stad, langs daar reden de diligences de wijde wereld in. 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 28