STADSPOORTEN EN VESTINGTORENS Geen vestingen zonder torens en stadspoorten. Antwerpen was er ruimschoots van voorzien. Een kijkje op oude stadsgezichten en plannen maakt zulks onmiddellijk duidelijk. In feite was iedere versterkte gordel een stuk imponeerende architectuur op zichzelf en pas la ter, maar dan ook te laat, is men gaan inzien wel ke groote fout men begaan heeft door tot het laat ste stuk ervan ongenadig te sloopen. Opmerkelijke accenten in dit versterkingsstelsel waren de zware bonkige torens: de Huidevetters- toren, aan de huidige leien, de Bakkerstoren en de Vischverkooperstoren aan de Schelde. De ommuurde omwalling zooals zij zich sinds de vijfde vergrooting (1415) vertoonde, telde niet minder dan een vijftigtal torens, de meeste rond- vorming van bouw en voorzien van een spitse kap, op de tweede verdieping met vierkante luiken. Al deze torens beheerschten de ring van gekanteelde wallen en over het algemeen bedroeg hun hoogte driemaal den vestingmuur. Enkele dezer torens werden door huurders bewoond, andere dienden als bewaarplaats voor buskruit. Deze versterking was langs de buitenzijde omge ven door een breede gracht welke men overtrok bij middel van valbruggen. Langsheen den water kant strekte zich een zeer stevig gebouwde wal uit met torens bekroond aan beide zijden van den in kom van de, vlieten en elders. De Bakkerstoren waarover wij het hierboven reeds hadden, behoor de onder hen. Zijn voet baadde zich in den stroom, 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 27