gingen bidden alvorens terecht te worden gesteld. Het kruis werd overgebracht naar het binnenplein- tje van het Steen. Tenslotte; geheel of gedeeltelijk, een geheel complex van straten: de Vischberg, die van de hoogte van het huidige Ogierplein naar de Vischmarkt daalde in een sierlijken boog; de Vischmarkt zelf (de Binnen- en de Buiten-Visch- markt) welke vlak tegen de muren van het Steen aanleunde; de Haringvliet (de oude ontuchtwijk vermaard onder den naam van Rietdijk); de Schip straat, Appelstraat, Lanteernstraat. En van de groote straten Kaasstraat, Kuiperstraat en Paling- brug werden stukken afgesneden. Vooral de laat ste straat was gekend om haar buitengewone schil derachtigheid. Gesloopt ook werden al de poorten en torens van het vestingstelsel aan de Schelde: de Bakkerstoren, de Vischverkooperstoren, de Werfpoort, en de monumentale kraan aan het Kranenhoofd, de trots van de scheepslossers of „kraankinderen". Feitelijk is het als een kleine stad op zichzelf wel ke aldus aan de sloopers bij de verbreeding van de Scheldekaaien is ten offer gevallen. Plannen, teekeningen en schilderijen over dit stadsgedeelte laten ons nog toe een denkbeeld te vormen van hetgeen verloren is gegaan. Alleen het Steen heeft genade gevonden, maar het scheelde weinig of ook in zijn muren hadden de afbrekers hun houweel geslagen. Aanvankelijk 's Heeren Steen, later stadsgevange nis, werd het in 1520 herbouwd in opdracht van Keizer Karei door de befaamde bouwmeesters Do- minicus De Waghemakere en Rombaut Kelder mans. 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 18