Fortuin van Antwerpen Gelegen aan de boord van de Schelde is Antwerpen de glorieuze havenstad waar in sinds eeuwen het rusteloze zakenleven van een ganse wereld culmineert. Haar grootste bloei kende deze stad in de 16e eeuw, na het verval van Brugge, doch ook nadien, tot op deze dag, bleef zij een handelscentrum van internationale betekenis. Wonderbaar is haar bedrijvig heid geweest, onverzadigbaar was haar drang naar winstbejag, onverwoestbaar was haar levenskracht. Al deze verschil lende factoren die nooit door vreemde overheerschingen zijn kunnen onder drukt worden, hebben Antwerpen ge maakt, niet alleen tot een rijke, maar ook tot een mooie stad. Want geld win nen ging er steeds gepaard aan artistie ke scheppingen op bouwkundig gebied. Veel van dit mooie is sindsdien verloren gegaan, want in zijn machtswellust sloopte de Antwerpenaar even gemak kelijk als hij bouwde. Doch veel ook bleef nog van haar geschiedkundige schoonheid bewaard en daarvan nu wordt ons in dit boekje een zo volledig als levendig overzicht gebracht door een auteur die zijn stad grondig kent en deze kennis ook op levendige wijze aan de lezer weet mede te delen. „Fortuin van Antwerpen" mag be schouwd worden als een uitstekende in leiding tot de kennis van het beeld en van het bouwkundig artistiek patrimo nium van de Vlaamse Scheldestad. Een inleiding trouwens die met liefde ge schreven werd en nergens iets vertoont van het stroeve en dorre die maar al te dikwijls geschiedkundig bijdragen, wel geleerd, maar zelden genietbaar maken.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 157