De bouw van de beide tunnels onder de Schelde heeft dit verwordingsproces nog bespoedigd. De buurten aan de beide ingangen, de eene aan de Brouwersvliet, aan de Ankerrui, de tweede aan de St Jansvliet wijzigen zich snel en grondig en het ligt voor de hand dat deze wijziging voorloopig geenszins tot stilstand zal komen. Het vernielen van Steenhouwersvest, Lombaardvest, Vrijdag markt en van een gedeelte van de Doornikstraat, door de V-wapens zal een nieuwe „spoorslag" worden. Na het eindigen van den vorigen wereldoorlog gaf de vernieling van een gedeelte van de Schoen markt aanleiding tot den bouw van een wolken krabber naar Amerikaansch recept, waarna de mode van het hooge flatgebouw is ontstaan en overal te pas of te onpas werd toegepast, overal licht, lucht en ruimte wegnemend. De vernielingen teweeggebracht door den oorlog 1940—1945 zullen niet minder hun invloed op het stadsbeeld uitoefenen. Inmiddels heeft zich daarbij de mode van de horizontaal-liggende vensterramen gevoegd, een bouwtrant die in geen enkele oude straat hoort en er zich onmogelijk kan bij aanpas sen. Evenmin trouwens als de tegenwoordige ge bruikte opzichtige materialen en niet het minst de gele en roode machiensteenen en gleisteenen welke thans voor den wederopbouw gebruikt wor den. Voor het overige draagt al hetgeen thans ge bouwd wordt, het merk van een volkomen gemis aan stijl, doorzicht en ernst. Nergens geraakt men er toe tot een harmonisch geheel te komen. Alles is afgestemd op onmiddellijk geldgewin, en voor loopig houdt de flatwoning (nu te alle kante gebrek 113 Antwerpen 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 144